Od jakiegoś czasu spotkać można się z informacjami na temat tego, że wyszukiwania głosowe ma być najpopularniejszą formą wyszukiwania oraz obsługiwania urządzeń mobilnych.

Jak szybko i skutecznie popsuć sobie SEO
Kilka dni temu miejsce miała coroczna konferencja Google I/O dla deweloperów. Sundar Pichai, Google's CEO poinformował na niej, że na chwilę obecną około 20% ze wszystkich mobilnych wyszukań generowanych jest w oparciu o wyszukiwania głosowe.
Od kilku lat mamy do czynienia z coraz mocniejszym promowaniem i wykorzystywaniem wyszukiwania głosowego. Rozmowa ze smartfonem staje się coraz bardziej popularna i wygodna. SearchEngingeLand.com opublikowało wyniki ankiety, w której zapytano badanych o to, kiedy po raz pierwszy użyli wyszukiwania lub komendy głosowej w swoim urządzeniu mobilnym. Blisko połowa ankietowanych odpowiedziała, że zrobiło to w ciągu ostatnich 6 miesięcy, co świadczy o skoku popularności stosowania tej technologii wśród posiadaczy urządzeń mobilnych. Z pewnością sprzyja temu rozwój aplikacji jak: Siri, Cortana, Google Voice Search/Now, Viv, Amazon Alexa, and now i Google Home, które skutecznie uczą obsługi smartfonów głosem swoich użytkowników.
Wyszukiwania głosowe
Ręczne wpisywanie skomplikowanych zapytań na smartfonie nie wchodzi w grę, a wyszukując cokolwiek zawsze staramy się robić to z wykorzystaniem kilku konkretnych słów. Wpisywanie długich wyrażeń jest po prostu niewygodne i męczące.Wyszukiwanie głosowe pozwala na szybkie i wygodne wprowadzenie zarówno prostych jak i rozbudowanych zapytań.
Ja sam korzystając z pomocy głosowego asystenta Google zauważam fakt, iż najczęściej zadaje mu dość rozbudowane pytania. Asystent przedstawia mi odpowiedzi (coraz częściej fragmenty rozszerzone) czy konkretne lokalizacje i usługi. Wygląda na to, że długie ogony i mocna optymalizacja lokalna zwiększy swoje znaczenie jeszcze bardziej.
Sztuczna inteligencja w Twoim smartfonie
Asystent Google jest świetnym systemem, który pozwala na sterowanie swoim telefonem, wyszukiwanie informacji czy uruchamianie konkretnych aplikacji Google za pomocą głosu. Wchodzi on w skład aplikacji Google Now, która potrafi analizować Twoje zachowania, nawyki i np. zaproponować Ci uruchomienie nawigacji w celu dojazdu do domu o godzinie, w której zazwyczaj kończysz pracę. Google Now to miejsce, w którym mamy mieć możliwość zarządzania całym swoim telefonem w prosty i wygodny sposób, a ona sama ma analizować nasze zachowania i nawyki, aby nam w tym jeszcze bardziej pomóc.
Asystent ma umożliwić Ci szybkie kupienie biletów na mecz, wyznaczenie trasy do domu czy załatwienie wybranej sprawy niezależnie od tego gdzie się znajdujesz. W przyszłości planowany jest jeszcze szerszy rozwój tej aplikacji, tak aby pozwalała np. na sterowanie ogrzewaniem w domu czy nawet nastawienia piekarnika.
Wróćmy jednak do asystenta głosowego Google. Jego aktywacja odbywa się poprzez wypowiedzenie słów „OK Google”. Po ich usłyszeniu telefon automatycznie uruchamia ekran nasłuchujący:
W zależności od modelu Twojego urządzenia oraz wersji Androida, aplikacja ta może działać z pewnymi ograniczeniami. W pełnej swojej okazałości „Ok Google” aktywuje asystenta nawet w przypadku kiedy telefon jest zablokowany i wygaszony. Co ciekawe,w niektórych modelach, głosowe sterowanie telefonem można ograniczyć np. tylko do swojego głosu.
Głównym założeniem asystenta jest umożliwienie wygodnego rozmawiania ze swoim telefonem. Na chwilę obecną pozwala on na szybkie i wygodne wyszukiwanie w Google, uruchamianie innych aplikacji Google czy np. ustawianie budzika poprzez wypowiedzenie „Obudź mnie o 9”.
Inteligentny komunikator Google Allo i Duo
To nie koniec, o to kolejna innowacja od Google. Google Allo jest to komunikator, który nie tylko pozwoli Ci na wygodne, szyfrowane i szybkie rozmowy ale również przeanalizuje Twoją rozmowę, jej kontekst oraz sam zaproponuje odpowiedzi i podpowiedzi mogące pomóc w rozmowie, rozmawiając np. o pizzy Allo podpowie miejsca, do których możemy się udać, aby ją zjeść. Google Duo ma być lżejszym odpowiednikiem Allo i służyć do szybkich i szyfrowanych rozmów jeden-do-jednego nawet w przypadku słabego połączenia internetowego. Funkcjonują w oparciu o numer telefonu i będą dostępne do pobrania tego lata.
Jak widać na zrzucie aplikacja jest wstanie przeanalizować treść rozmowy i zasugerować nam podpowiedzi lub nawet gotowe restauracje do wyboru!
Google bardzo mocno inwestuje w sztuczną inteligencję i rozwój inteligentnych aplikacji. Analizowanie naszej rozmowy w locie, sugerowanie podpowiedzi, tras powrotu do domu – OK! Tylko jak to ma się do naszej prywatności…
* Warto zwrócić uwagę na informację opublikowaną na konferencji, która mówi o wprowadzaniu przez Google Android Instant Apps – technologia, która pozwala na uruchamianie aplikacji bez potrzeby ich instalacji na urządzeniu mobilnym.
Źródło: http://googlepolska.blogspot.com/2016/05/io-2016-systemy-uczace-sie-ai-asystent.html